Chodzi więc o to żeby pokazać pozytywną stronę Natury 2000, wypromować już istniejące pozytywne przykłady lub stworzyć i wypromować nowe, przekuć pozorną klęskę (w mniemaniu lokalnych decydentów) w sukces, chociażby we wspomnianej powyżej Zawoi. Chcemy dać impuls i stworzyć lokalnym decydentom „alibi” dla zmiany orientacji na „pronaturową”.  Pomóc im dostrzec drugą, korzystną stronę Natury 2000. Przy okazji wszystko to odpowiednio nagłośnić medialnie, żeby z jednej strony "dowartościować" społeczność lokalną, która postanowiła żyć w zgodzie z Naturą 2000, z drugiej pokazać całej Polsce, że można nie tylko pogodzić się z sąsiedztwem obszaru chronionego, ale wykorzystywać jego walory przyrodnicze dla promocji i lokalnego rozwoju. Przykładowo gminie Cisna, gdzie powołanie ostoi Natura 2000 Bieszczady (PLC 180001) koliduje z planami budowy wyciągu narciarskiego na Jasło, chcemy zaproponować utworzenie parku, w którym turyści będą mogli obserwować żyjące w stanie półdzikim niedźwiedzie, wilki i rysie. Tym samym promować gminę i całe Bieszczady, jako jedyną krainę, gdzie wszystkie europejskie drapieżniki wciąż mają swoje ostoje na wolności. Natomiast w gminie Zator, gdzie rzekomo ostoja Dolina Dolnej Skawy ma zablokować lokalny rozwój chcemy rozwijać projekt Ekomuzeum Karpia i Ślepowrona.

Celem projektu będzie też obalenie mitu, że w krajach Europy Zachodniej obszary Natury 2000 przestały się rozwijać, że nie realizuje się na nich inwestycji (bo wszystkie zostały zrealizowane przed utworzeniem ostoi).

Poprzez realizację projektu zamierzamy pokazać, że konkretne korzyści związane z utworzeniem sieci Natura 2000 to nie puste słowa i czcze deklaracje.

Szczegółowe cele projektu to:

  • Promocja Natury 2000 jako europejskiej sieci obszarów chronionych.

  • Promocja pozytywnych przykładów wykorzystania walorów ostoi Natura 2000 w kraju i za granicą, promocja projektów związanych z utworzeniem sieci Natura 2000.

  • Zainicjowanie nowych działań związanych z wykorzystaniem walorów przyrodniczych ostoi Natura 2000, wykorzystanie potencjału poszczególnych ostoi Natura 2000 i całej sieci dla lokalnego ekorozwoju.

  • Wypromować na poziomie lokalnym i wykorzystać mechanizmy finansowe związane z funkcjonowaniem sieci Natura 2000, w szczególności programów Life+ i Priorytet V PO Infrastruktura i Środowisko.

  • Wykorzystanie doświadczeń wnioskodawcy we wdrażaniu sieci Natura 2000 na poziomie lokalnym.

     img tnz logo                   nfosigw                 problem                   img logo1                    img wfosigw logo

Today 1

Yesterday 0

Week 4

Month 21

Wszystkich odwiedzin 10818