Używasz przestarzałej przeglądarki, przez co strona może nie wyświetlać się poprawnie. Wejdź na Browse Happy aby wybrać i zainstalować nowszą przeglądarkę.

logo

Wiadomości

Szwajcarka na wodzie i jej pierwszy flis!

      Zgodnie z zapowiedzią, 19 października za jazem w Broszkowicach (gm. Oświęcim), zwodowano największy w Polsce galar w kategorii jednostek rekonstrukcyjnych. Trzeba podkreślić, że został on zbudowany na wzór podobnych, bezżaglowych statków rzecznych, jakich używali flisacy z Łączan w XIX wieku. Jednostka liczy 11,8 m długości i 3,5 m szerokości.
Wodowanie, rzecz jasna, poprzedził tradycyjny chrzest butelką szampana, dokonany przez dyr. Bożenę Kotońską – Regionalnego Konserwatora Przyrody w Krakowie. Imponującej wielkości krypa otrzymała nazwę Szwajcarka na cześć głównego sponsora wiśliskowego projektu – Szwajcarii.
Po lądowych uroczystościach i okolicznościowych mowach odbito od wiślańskiego brzegu i przeprowadzono z pełnym sukcesem inauguracyjny flis. Grupa uczestników projektu, realizowanego przez Towarzystwo na rzecz Ziemi w Oświęcimiu, przepłynęła ponad 15 km z Oświęcimia do Jankowic, pokonując dwie śluzy w Dworach i Smolicach.
Od wiosny 2014 roku planowane są regularne, edukacyjne rejsy Szwajcarką, które już dziś wzbudzają wielkie emocje i zainteresowanie.

1pierwszyflis

2pierwszyflis

3pierwszyflis

4pierwszyflis

5

6

7

8

9a

10a

11

12

13

20-10-2013 17:27:39