Główna O Nas Aktualności Projekty Publikacje Kontakt
2008.02.21
NA POMOC SPOŁECZNOŚCIOM LOKALNYM. Pomimo upływu wielu lat od zmiany systemu społeczno- gospodarczego, część mieszkańców naszego kraju nadal nie radzi sobie z problemami wynikającymi z sąsiedztwa uciążliwych zakładów(...)
2007.11.28
W dniu 30.11.2007 r. o godz. 13.00 w siedzibie Biura Polskiego Klubu Ekologicznego, Kraków, ul. Sławkowska 26 A odbędzie się konferencja prasowa Towarzystwa na rzecz Ziemi oraz Polskiej Zielonej Sieci.(...)
2007.10.12
W dniu dzisiejszym Towarzystwo na rzecz Ziemi wniosło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie odwołanie od decyzji środowiskowej Burmistrza Zatora umożliwiającej prywatnemu inwestorowi realizację małej elektrowni wodnej na rzece Skawie w Podolszu. (...)
monitoring inwestycji hydrotechnicznych
 

"Jak skutecznie chronić przyrodę dolin rzecznych?"

W dniach 29 i 30 maja 2007 roku w Wiśle Towarzystwo na rzecz Ziemi we współpracy z Polską Zieloną Siecią zorganizowało warsztaty pt. "Jak skutecznie chronić przyrodę dolin rzecznych?". Celem zajęć było przygotowanie uczestników do prowadzenia skutecznego monitoringu inwestycji hydrotechnicznych i do podejmowania efektywnych działań na rzecz ochrony przyrody dolin rzecznych. Poruszana problematyka skierowana była przede wszystkim do członków ekologicznych organizacji pozarządowych. Ponadto w warsztatach wzięło udział kilku urzędników administracji państwowej. Łącznie w szkoleniu uczestniczyły 33 osoby.
Doliny rzeczne stanowią skomplikowane ekosystemy odznaczające się bardzo dużą różnorodnością biologiczną. Rzeki, wraz z ich bezpośrednim otoczeniem, zasiedla wiele, często rzadkich oraz zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Z dolinami rzek, wiąże się także obecność lasów łęgowych i terenów podmokłych z niską roślinnością. Są to obszary, które obok funkcji przyrodniczych stanowią naturalne miejsca retencjonowania wody. Niestety ich powierzchnia w zastraszającym tempie ulega zmniejszeniu. Powodem takiego stanu rzeczy jest zabudowa dolin rzecznych oraz rozwój rolnictwa, a co za tym idzie zabiegi hydrotechniczne oraz melioracyjne prowadzące do zmian stosunków wodnych i warunków siedliskowych.
W trakcie warsztatów organizatorzy starali się zwrócić uwagę na zagadnienia, które pozwolą im monitorować inwestycje hydrotechniczne. Umiejętność pozyskiwania informacji o przedsięwzięciach hydrotechnicznych oraz znajomość aktów prawnych regulujących omawiane kwestie pozwoli w przyszłości uczestnikom obiektywnie oceniać wybrane inwestycje, a co za tym idzie prowadzić działania na rzecz ograniczania ich negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze.
Program szkolenia obejmował sesje: wykładową oraz terenową. W czasie zajęć teoretycznych, uczestnicy zapoznali się z naturalnymi procesami kształtującymi doliny rzeczne, z kierunkami wpływu inwestycji hydrotechnicznych na środowisko przyrodnicze dolin rzecznych oraz z problematyką europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Część wykładów poświęcono zagadnieniu ocen oddziaływania na środowisko, traktując je jako najważniejsze narzędzie ochrony dolin rzecznych oraz wybranym dyrektywom środowiskowym Unii Europejskiej, m.in. Ramowej Dyrektywie Wodnej. Cykl zajęć zakończył wykład dotyczący przyjaznych środowisku metod ochrony przeciwpowodziowej.
Sesja terenowa obejmowała wizyty na obszarze wybranych inwestycji hydrotechnicznych finansowanych ze pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Uczestnicy mieli okazję skonfrontować wiedzę zdobytą podczas wykładów z sytuacją w terenie. Obejrzeli obiekty hydrotechniczne na dwóch dopływach Zbiornika Czerniańskiego, regulację potoku Wieśnik w Radziechowach k. Żywca, regulację Soły k. Kęt i potoku Chechło w Chrzanowie. Podczas wizji terenowych zwracano uwagę na szkody i zmiany jakie zaszły w przyrodzie na skutek zrealizowanych działań inwestycyjnych. Wyjazd był również okazją do bliższego poznania łęgu wierzbowo-topolowego w Oświęcimiu nad Sołą.
Dla uczestników warsztatów przygotowano materiały dydaktyczne, w postaci referatów tematycznych z wykładów przeprowadzonych w trakcie szkolenia oraz publikacji Towarzystwa.

Jagoda Duda

ZDJĘCIA Z WARSZTATÓW


wróć na poczštek strony
 
Strongly reconstructed by MM Bytom
Desing based on Sarkis' project