Używasz przestarzałej przeglądarki, przez co strona może nie wyświetlać się poprawnie. Wejdź na Browse Happy aby wybrać i zainstalować nowszą przeglądarkę.

logo

Wiadomości

Publikacja o wiśliskowych ważkach

      Miło nam poinformować, że w piśmie naukowym "Odonatrix" poświęconym ważkom, ukazała się praca omawiająca występowanie dwóch gatunków ważek - straszki syberyjskiej i straszki pospolitej na starorzeczach Wisły w woj. małopolskim. Trzeba podkreślić, że dane do publikacji uzyskano podczas inwentaryzacji przeprowadzonych w ramach wiśliskowego projektu, któremu poświęcona jest niniejsza strona.

Najważniejsze wnioski do jakich doszli naukowcy potwierdzają kolejną, istotną przyrodniczą rolę badanych starorzeczy. Oto one:
1. Straszka syberyjska (gatunek  chroniony) jest stosunkowo częsty w dolinie Wisły, czyli starorzecza są dla niego ważne.
2. Starorzecza położone w międzywalu są szczególnie istotne, czyli zalewanie okresowe tych biotopów jest ważne dla tego gatunku i ciągłości populacji. 

Tutaj można pobrać pracę, której pełny tytuł brzmi: "Występowanie i charakterystyka siedlisk Sympecma fusca (VANDER LINDEN, 1820) i Sympecma paedisca (BRAUER, 1877) w starorzeczach górnej Wisły".

straszki

Straszki pospolite w czasie składania jaj

 

24-08-2015 9:27:28