Używasz przestarzałej przeglądarki, przez co strona może nie wyświetlać się poprawnie. Wejdź na Browse Happy aby wybrać i zainstalować nowszą przeglądarkę.

logo

Wiadomości

Wnet wodowanie Szwajcarki

      Najważniejszym celem projektu jest zachowanie i wzrost bioróżnorodności starorzeczy Wisły, w tym popularyzacja ich walorów przyrodniczych. Projekt służy również promocji Wisły jako ważnej ostoi przyrody i korytarza ekologicznego i uświadamianiu społecznościom lokalnym nadwiślańskich gmin konieczności jego ochrony. Projekt zakłada więc obok działań inwestycyjnych, czy prawnych, szereg działań informacyjno-promocyjnych oraz edukacyjnych, które stanowią integralną część projektu.

      Jednym z nich jest wykonanie krypy (rekonstrukcji historycznej łodzi pływającej niegdyś po Wiśle) i wykorzystanie jej do prowadzenia zajęć edukacyjnych i szeroko zakrojonej promocji projektu. Celem tego spektakularnego przedsięwzięcia jest przede wszystkim uświadomienie historycznych związków łączących ludzi i Wisłę. Posłuży ono również jako wsparcie działań edukacyjnych poprzez umożliwienie uczestnikom projektu bezpośredniego kontaktu z rzeką i przedmiotami, które niegdyś połączyły człowieka z rzeką.

      Towarzystwo na rzecz Ziemi pragnie zatem zaprosić wszystkich Państwa na wodowanie połączone z pierwszym uroczystym flisem zrekonstruowaną krypą. To niecodzienne wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę 19 października b.r. o godz. 11:00 na jazie na rzece Sole w Broszkowicach, w gminie Oświęcim. Dokładną lokalizację znajdą Państwo na mapce dołączonej do oficjalnego programu imprezy. Przed wyruszeniem w flis po Wiśle odbędzie się uroczysty „chrzest” krypy. Mamy ogromną przyjemność poinformować, iż „matką chrzestną” krypy została Pani Dyrektor Bożena Kotońska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, która to instytucja sprawuje Patronat Honorowy nad projektem Towarzystwa na rzecz Ziemi.
Wodowaniu i flisowi towarzyszyć będzie wizyta studyjna na terenie starorzeczy Wisły. Poniżej prezentujemy kilka migawek z procesu budowy tej masywnej krypy o wdzięcznej nazwie - Szwajcarka.

IMG 0027ok1

IMG 1436ok2

IMG 0024ok3

IMG 1494ok4

IMG 1449ok5

16-10-2013 1:45:47