Główna O Nas Aktualności Projekty Publikacje Kontakt
2008.02.21
NA POMOC SPOŁECZNOŚCIOM LOKALNYM. Pomimo upływu wielu lat od zmiany systemu społeczno- gospodarczego, część mieszkańców naszego kraju nadal nie radzi sobie z problemami wynikającymi z sąsiedztwa uciążliwych zakładów(...)
2007.11.28
W dniu 30.11.2007 r. o godz. 13.00 w siedzibie Biura Polskiego Klubu Ekologicznego, Kraków, ul. Sławkowska 26 A odbędzie się konferencja prasowa Towarzystwa na rzecz Ziemi oraz Polskiej Zielonej Sieci.(...)
2007.10.12
W dniu dzisiejszym Towarzystwo na rzecz Ziemi wniosło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie odwołanie od decyzji środowiskowej Burmistrza Zatora umożliwiającej prywatnemu inwestorowi realizację małej elektrowni wodnej na rzece Skawie w Podolszu. (...)
Welcome
 

Czynna ochrona kotewki orzech
wodny w dolinie górnej Wisły

Wisły Kotewka orzech wodny jest rośliną o najwyższym stopniu zagrożenia wg "Polskiej czerwonej księgi roślin". Oznacza to, iż jest gatunkiem wymierającym na terenie naszego kraju. Jest ona związana z płytkimi, żyznymi, szybko nagrzewającymi się zbiornikami wodnymi. Obecnie zasiedla stawy rybne oraz starorzecza.

Prawie 25% miejsc występowania kotewki w Polsce znajduje się w dolinie górnej Wisły. Niestety na tym terenie jak i w całym kraju, zmniejsza swoją liczebność. I tak w latach 1870-1980 w Polsce wyginęło 82% znanych stanowisk tej rośliny. Związane jest to z melioracjami, wzrostem zanieczyszczenia wód oraz zarastaniem płytkich zbiorników przez trzcinę, która wypiera zbiorowiska wodne. Przyczyną zanikania stanowisk kotewki na terenach stawów hodowlanych jest intensyfikacja gospodarki rybackiej oraz wprowadzenie do hodowli obcych, roślinożernych gatunków ryb, w szczególności amura białego.

Celem projektu jest odbudowa populacji kotewki metodą wprowadzania do siedlisk naturalnych. Natomiast tam, gdzie jeszcze występuje, zabezpieczenie jej stanowisk poprzez odpowiednie działania techniczne. Reintrodukcja jest uzasadniona ze względu na stopień zagrożenia egzystencji gatunku oraz brakiem szans na jego spontaniczne odtworzenie się (od kilkudziesięciu lat brak jakichkolwiek danych o nowych stanowiskach kotewki w Polsce).


Mateusz Ledwoń

 
Strongly reconstructed by MM Bytom
Desing based on Sarkis' project