Gmina Krośnice położona jest w północno-wschodniej części woj. dolnośląskiego, w samym centrum Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy".

 

         z lotu ptaka           DSC 0529

 

Krośnice pełną parą

Edukacja ekologiczna i Krośnica Kolej Wąskotorowa to dwie mocne strony gminy Krośnice, które rozwijają się dzięki inwestycjom.
Krośnice to 8-tysięczna gmina wiejska położona w Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy" oddalona 50 km od Wrocławia. Gmina skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne i rozwija się. Przez minionych 8 lat w gminie wykonano inwestycje za 120 mln złotych, co oznacza, że każdy mieszkaniec Krośnic otrzymał jakiś fragment nowej infrastruktury za 15 tys zł.


Boiska dla uczniów i turystów
W roku 2007 oddano do użytku otwarte obiekty sportowe, w skład których wchodzą: boiska wielofunkcyjne (do piłki nożnej, koszykowej, siatkowej i ręcznej), korty tenisowe, bieżnia oraz skocznia do skoku w dal. Ofertę sportowa gminy uzupełnia nowoczesna hala sportowa oraz wypożyczalnia rowerów i sprzętu turystycznego, w tym rowerków wodnych.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej – pomysł na zieloną szkołę. Również w 2007 roku swoją działalność rozpoczął Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krośnicach. OEE realizuje zadania i projekty z zakresu edukacji ekologicznej o zasięgu lokalnym, wojewódzkim i ponadregionalnym. Ośrodek dysponuje bogatą ofertą zajęć jednodniowych i kilkudniowych, z podziałem na zajęcia laboratoryjne i plenerowe. Uczniowie korzystający z oferty OEE śpią w szkolnym Schronisku Młodzieżowym, które dysponuje ponad 120-miejscami noclegowymi. Oddana w tym roku do użytku nowoczesna stołówka uzupełniła kompleksową ofertę Ośrodka.

 

        Wzgórze-Joanny             Poznajemy Park


Kolejka wąskotorowa – edukacja i przyjemność

Krośnicka Kolej Wąskotorowa funkcjonuje od maja 2013 roku i stała się niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych całej Doliny Baryczy. Kolejka kursuje na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego. Dumą krośnickiego taboru jest parowóz Px48 – 1907, wyprodukowany w 1955 r, który wozi turystów po 3 kilometrowej trasie.
W budynku stacji głównej znajduje się Informacja Turystyczna. Turyści, którzy zechcą spędzić swój wolny czas w Krośnicach, oprócz przejażdżki kolejką mogą skorzystać z kąpieliska, wypożyczalni sprzętu wodnego, a także z bazy noclegowej w schronisku młodzieżowym. Na amatorów dwóch kółek czeka piękna Dolina Baryczy wraz ze swoimi trasami rowerowymi położonymi wśród lasów, stawów i łąk. Dla najmłodszych dodatkową atrakcję stanowi lokomotywa ekspozycyjna Tomcio, dmuchańce oraz plac zabaw. Krośnicka Kolej Wąskotorowa otrzymała wyróżnienie „Dolnośląski Klucz Sukcesu" za 2013 rok w kategorii przedsięwzięcie turystyczne.

 

NATURA 2000 w gminie Krośnice                                                     

Obszar gminy wynosi 178 km kw, w tym Obszar Specjalnej     IMG 1822 1     

 Ochrony ptaków Natura 2000 Dolina Baryczy zajmuje

52 proc. powierzchni gminy, Obszar Specjalnego Obszaru

Ochrony siedlisk Natura 2000 Ostoja nad Baryczą - 75 proc.

powierzchni gminy.

 

Więcej o Krośnicach na www.krosnice.pl                            

Informacja turystyczna: 071 74 00 055
Schronisko Młodzieżowe: 071 38 46 180